25 січня, 2010

Свята великомучениця Тетяна

25 січня православна церква відзначає день пам’яті святої великомучениці Тетяни.


Свята мучениця Тетяна народилася у знатній римській родині. Батько, таємний християнин, виховав доньку відданою Церкві та Богу.
Коли Тетяна досягла повноліття, вона стала байдужою до багатства та інших благ і полюбила всім серцем духовний спосіб життя. Вона назавжди відмовилася від подружнього життя і за доброчесне життя була призначена дияконисою Римської церкви. На цій посаді вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала незаможним, намагаючись постійно догодити Богові молитвами та добрими справами.При імператорі Олександрі Севері (222-235рр.) свята Тетяна за сповідання Ісуса Христа прийняла мученицьке страждання від римського місьуправителя Ульпіана (близько 225р.). За переказами, святу Тетяну, після різноманітних катувань, кинули на арену цирку (Колізею), щоб лютий лев розірвав її для забави глядачів. Але замість цього лев став лагідно леститися до неї. Тоді святу Тетяну усікли мечем. Вісім слуг місьуправителя, котрі мучили святу, увірували в Ісуса Христа, бачачи над нею силу Божу, - і вони теж були після мук усічені мечем.
Згодом великомученицю Тетяну долучили до лику святих.
 

 25 січня Тетянин день широко святкує студенство. Символічно, що саме стародавнє ім’я  „Тетяна” в перекладі з грецької означає „влаштовувачка”.
 
Історія розповідає, що саме у Тетянин день у 1755 році російська імператриця Єлизавета підписала указ про заснування Московського університету. До речі, проект першого в Росії університету розробив Михайло Ломоносов.
Згодом в одному з флігелів старої будівлі університету було створено домашню церкву святої Тетяни, а саму святу оголошено покровителькою всього російського студенства.
Неофіційном студентським святом цей день став ще у середині ХІХ сторіччя. У цей час закінчувалисґ іспити і з нього починалися студентські канікули, власне це і відзначали студенти. У ті часи святкові дійства проходили дужк урочисто – з врученням нагород, проголошенням промов і обовязковим молебнем у церкві.
 Тетянин день для всієї студентської братії – це чудова нагода відволіктися від навчання і поринути у веселощі, радісні святкування і пустощі.
Спочатку це свято відзначалося тільки в Москві. Але, згодом його святкувало все російське студенство.
У наш час 25 січня і українські студенти відзначають своє „професійне” свято – Тетянин день. Незважаючи на те, що історія свята сягає своїм корінням у давні часи, традиція відзначати цей день живе й понині. Студентська братія, яка влаштовувала пишні гуляння понад сто років тому, нині гучно гуляє та весело відзначає свято молодості, прагнення до знань, завзяття та оптимізму.
Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Запрошую почитати:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...