19 вересня, 2015

Пошук...

Минулої суботи (12.09.2015) була присутня на одному з  міроприємств в рамках 22 Форуму видавців у Львові. Відвідала майстер-клас "Як дізнатися історію своєї родини?" Юрист Інституту медіа-права Ігор Розкладай на власному досвіді розказав і показав як можна дізнатися про походження своєї родини. Цією справою він займається вже понад 8 років, тому його розповідь була цікавою і доволі грунтовною.
Ігор Кулик - директор Галузевого державного архіву СБУ  розповів, що сьогодні історію про своїх репресованих родичів знайти значно простіше, тому що були прийняті закони про доступ до архівів репресивних органів колишнього Радянського Союзу.
А, втім , перегляньте відео :


А, тепер, конспективно:
1. Свідоцтво про народження або метрика. В Україні ці документи видають органи актів цивільного стану, що належать Міністерству юстиції. За останні 75 років вони повинні зберігатися у районних відділеннях реєстрації актів громадського стану .

2. Якщо є необхідність з'ясувати родинне коріння у більш глибокому часі, то потрібно мати документи, які б підтверджували родинність до особи яку розшукують. Цю інформацію можна шукати в обласних архівах, але, як підкреслив Ігор Розкладай, для жителів східної і центральної України будуть труднощі в пошуках такої інформації, бо документи часто знищувалися, тому інформацію треба буде шукати у вторинних джерелах - шукати в архіві документи де навчався предок чи, можливо, судові записи. В кожному обласному центрі є обласні державні архіви.

3. Пошук документів до 1917 року, також, має свої регіональні особливості.
Але, найперше, треба звернутися до метричної книги. Такі книги, зазвичай, велися церковниками.
Шукати родину, підкреслює Ігор Розкладай, найкраще самостійно, бо архівні виписки можуть містити неточності з різних причин.

http://www.szukajwarchiwach.pl/ - якщо ви передбачаєте, що ваше коріння може знаходитися в Польщі, то пошук варто розпочати з цього сайту. Це зведений портал польських архівів, який має опис книг і дає уявлення де вони розташовані. На ньому є десятки мільйонів сканів документів їх можна подивитися он-лайн, при необхідності завантажити на свій комп'ютер.

http://www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html знаходяться відскановані метричні книги з територій, які колись належали до Польщі.

http://www.libertyellisfoundation.org/  на цьому сайті можна знайти інформацію про родичів які іммігрували до США.
При пошуку в іноземних джерелах слід пробувати різні варіанти написання українських прізвищ, адже в них часто робили помилки.

 ОБД «Меморіал» – www.obd-memorial.ru - російська база даних де можна знайти інформацію про воїнів, які загинули під час війни 1941-1945 років.

Інститут національної пам’яті в Польщі (Instytut Pamięci Narodowej) - звертатися можна безпосередньо, або через електронну пошту.

Українські пошукові сайти:
http://inn.rozshuk.com.ua/ український сайт для розшуку

http://www.nomer.org/ - телефонний довідник.

Вторинними джерелами інформації можуть бути :
 •  сповідальні розписи – у Російській імперії сповіді були обов’язком і люди щороку мали на них ходити. Вони містили перелік осіб, які приходили на сповідь, відтак дозволяють побачити склад сім’ї.
 • ревізькі казки – це документи, що складалися для оподаткування. Хоч вони і досить розкидані, але в них часто можна знайти інформацію, що стосується родини;
 • брачний обиск – це аналоги записів про шлюб, які, проте, є більш інформативними.
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny - польський ресурс, який дозволяє знайти інформацію про населені пункти Польщі.

Про пошук у ХХ столітті розповів директор Галузевого державного архіву СБУ Ігор Кулик.
 

http://www.reabit.org.ua/ - ця база є далеко не повною, але містить інформацію про понад 130 тисяч репресованих українців. Пошук можна здійснювати за алфавітом і по містах.

http://www.memory.gov.ua/ - база даних Інституту національної пам’яті про людей, які були винищені чи померли під час Голодомору 1932-33 рр.

Російські бази даних:

lists.memo.ru – база даних містить інформацію про репресованих громадян тодішнього СРСР. Останній із випусків цієї бази нараховує близько 4 млн імен;

stalin.memo.ru – база даних містить інформацію про репресованих в часи Великого Терору 1936-38 рр.

За словами Ігоря Кулика, інформацію про родичів, зокрема, репресованих, можна і треба шукати скрізь, адже ситуація буває дуже розрізненою. Однак, все ж варто пробувати звертатися у декілька основних українських архівів:
 • архів Служби безпеки України;
 • архів Міністерства внутрішніх справ України;
 • обласні архіви за місцем проживання, народження, арешту особи;
Ще одне джерело інформації – головний інформаційно-аналітичний центр Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації.

 avr.org.ua –електронний архів, там є низка документів, що стосуються українського визвольного руху.

Можна безкоштовно завантажити в інтернеті книжку «Право на правду: практичний порадник із доступу до архівів». До кінця 2015 року має вийти друге видання цього посібника з новими правками та новим законом «Про доступ до архівів».

Від мене: в цьому посібнику є багато корисної інформації з приводу того як скласти і подати запит для пошуку архівної інформації, а, також, дано більше інформації про архівні установи.

13 коментарів:

 1. Копаться, казалось бы, в своей родословной интересно, сюрпризов не мало, но когда-то наступает момент, что новой информации не поступает. Поворачиваешься назад - видишь - проделана огромная работа, а сыну моему это всё пофиг. нуежели мы только сами хотим это знать?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Наталю, почала займатися розшуками цього літа. Вже кілька сюрпризів є, але ще більше невідомого. Мені дуже шкода, що так пізно відкрили архіви, бо про багато моментів вже немає в кого запитати.
   У Західної України дуже складна історія, багато архівних матеріалів загубилися у війнах... колись може напишу про свою пошуки...
   У мене, з усієї родини, тільки мені це цікаво.

   Видалити
  2. Мой свёкр немного занимался тоже, пусть не глубоко, но скурпулёзно, по-немецки, сохранял что находилось. Когда я появилась в их семье, я как-то стала спрашивать, особенно про вещи которые нам доставались или про родственников с которыми были редкие встречи. Мне как-то выложили всё на стол и продемонстрировали все связи, это было так грандиозно и интересно. Сейчас я лучше моего мужа знаю кто ему сват, а кто брат.

   Видалити
  3. Це дуже важливо знати родинні зв'язки і хто кому брат чи сват.
   З історій маленьких людей складається велика історія світу.
   У мене вже є невелике досягнення - на сайті ОБД-мемориал знайшла родича який загинув у 1945 році, проте ніхто з родини не знав де. Тепер шукаю його могилу. Надіюся, що Польський Червоний Хрест прояснить ситуацію.

   Видалити
 2. Ми пробували шукати могилу діда мого чоловіка, перерила купу сайтів, перечитала прізвища на пам'ятниках ( на фото), але все безрезультатно. Шкода.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. У мене почалося з пошуку могили мого дідуся.
   Люда, а дідусь Вашого чоловіка де загинув?

   Видалити
 3. Татьяна, благодарю вас от всего сердца за опубликованный материал. Эта информация помогла мне найти сведения о судьбе дедушки, репрессированного в 1938 году. Так больно и тяжело, что я узнала достоверно о его расстреле сегодня- 21 сентября именно в день вынесения ему приговора . Вот проклятая преступная власть коммунистов!

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Приємно, що Вам пригодилася ця інформація.
   Від одного хворого параноїка постраждали мільйони невинних людей.
   Шкода, що люди не прагнуть аналізувати історію...

   Видалити
 4. К сожалению, паранойя и сейчас продолжается у одного маленького человечка в Москве. И снова гибнут люди...

  ВідповістиВидалити
 5. Таню, шалено важливий і цікавий пост! Обов'язково поділюся зі всіма - може, хтось навіть долю змінить

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую, Таню ! Важливо знати історію свого роду, знати у яких чужинських краях розкидані могили предків.
   Вже дуже давно хотіла розпочати цю роботу, але, усе якось не виходило, весь час були якісь важливіші і нагальніші справи. Настав якийсь день і до мене прийшло розуміння, що я повинна зробити це, бо більше нікому.
   Заглибилася в історію рідного краю.

   Видалити
 6. Дякую, Таню !:-)))) Я честно пытаюсь читать, а в голове крутится: "Казань брал, Астрахань брал... Ревель брал, Шпака — не брал... " - английский понимаю, персидский понимаю, французский понимаю...., а украинскую мову - нет. А жаль.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Спасибо, Додо ! ))) Рассмешила Шпаком )))

   Видалити

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Запрошую почитати:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...